اقتصاد - مدیریت - یادداشت روزانه

نویسندگی در زمینه اقتصاد و مدیریت

نویسندگی در زمینه اقتصاد و مدیریت

اقتصاد - مدیریت - یادداشت روزانه
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب

۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

۲۱:۵۶۲۷
مرداد

تدبیر یا تقدیر


#صنعت_فولاد


چند روز پیش اخباری پخش شد که در آن مدیر عامل شرکت فولاد اصفهان از توفیقات شرکت و مشکلات تولید صحبت می کرد. یکی از مشکلات تولید، افزایش قیمت مواد اولیه بود. در حالی شرکت قیمت محصولات خود را افزایش نداده بود. مواد اولیه مجتمع فولاد اصفهان، آهن و فولاد قراضه است. که قیمت آن از خروجی خود کارخانه که فولاد است. بیشتر می شود یعنی می توان  محصول شرکت را خرید و آن را قراضه کرد و با قیمت بالاتر به خود شرکت فروخت.

 

  صنعت فولاد

صنعت فولاد یک از صنایع مادر در هر اقتصاد و کشوری است. که پیشران بسیاری از صنایع چه بالا دستی و چه پایین دستی می باشد و همچنین جزء صنایع انرژی بر محسوب می شود به خصوص نیاز مبرم به منابع آبی دارد. روش های تولید فولاد در جهان بر دو پایه صورت می گیرد. مجتمع های سنگ آهن محور و مجتمع های قراضه محور. مجتمع های سنگ آهن محور، ماده اولیه آنها سنگ آهن است. که قابل استخراج از معادن سنگ آهن هستند و مجتمع های قراضه محور، که ماده اولیه آنها آهن و فولاد قراضه است. که پس از ذوب در کوره های قوس الکتریکی و افزودن کربن، به فولاد تبدیل می شود. محصولات صنعت فولاد در صنایع خودروسازی، قطعه سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین ، لوله های انتقال سیالات، صنایع بسته بندی، صنایع لوازم خانگی، الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل مورد استفاده قرار می گیرد.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در سال ،1360 تاسیس آن آغاز گردید. در این مجتمع از کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود. که ماده اولیه آن قراضه های آهن و فولاد است با توجه به کمبود آن در کشور، این مجتمع مجبور به واردات آن می باشد که به علت اختلالات ارزی و کاهش پول ملی، واردات آن با هزینه هنگفت صورت می گیرد در حالی که کشور ما دارای معادن سنگ آهن می باشد. همچنین این صنعت نیاز مبرمی به آب دارد که استان اصفهان یک استان نیمه خشک است  که به آب های آزاد دسترسی ندارد.  که نشان می دهد انتخاب تکنولوژی و انتخاب محل احداث کارخانه با تدبیر صورت نگرفته است.
علی نوربخش
۲۲:۰۱۱۲
مرداد

الکامپ 97 در قاب تصویر
دوچرخه های اشتراکی یا اشتراک گذاری دوچرخه  ( bicycle-sharing system)

غرفه این استارت آپ، در فضای باز نمایشگاه قرار گرفته بود. تا دوچرخه های نارنجی خود را به نمایش بگذارد. شما می توانید این دوچرخه های را استفاده کرده  و سپس آن  در کنار خیابان قرار دهید. تا شخص دیگری از آن استفاده کند . در این سیستم ، شما هزینه استفاده از دوچرخه را پرداخت می کنید و می توانید با استفاده از اپلیکیشن از اطلاعات مسیر خود و سایر اطلاعات جانبی بهره مند شوید.سرویس خدمات دهی منزل

سرویس خدمات دهی منزل از قبیل اجاره، خرید و...را هم جزء کسب و کارهایی می توان به حساب آورد که طرفدارارن زیادی دارد و شرکت های زیادی در این حوزه فعالیت می کند این غرفه دکور متفاوتی را در نمایشگاه به نمایش گذاشته بود.سیستم های خورشیدی

سیستم تولید انرژی پاک از خورشید، طرفداران زیادی دارد شما می توانید نیاز به برق خود را از خورشید تامین کنید. این سیستم شامل سلول خورشیدی، اینورتر (برای تبدیل برق DC به AC) و باتری ها می باشند. تجاری شدن این سیستم ها بستگس به بازده سلول های خورشیدی و قیمت برق تولیدی دارد(که وات بر دلار محاسبه می شود اینکه هر وات چند دلار هزینه دارد). احتمالا در آینده نزدیک بازده این سیستم ها افزایش می یابد

در این سایت طرز ساخت سلول خورشیدی را آموزش می دهد.منبع تغذیه بدون وقفه یا UPS

در زمان قطعی برق این دستگاه ها  به شما کمک می کنند. تا اطلاعات خود را ذخیره کرده و سپس سیستم خود را خاموش کنید. یکی از شرکت های حاضر در نمایشگاه آلجا بود که یک برند ترکیه ای است.

علی نوربخش
۲۱:۴۵۰۹
مرداد

#کتاب_نوآفرینی


کتاب originals ،در ایران با عنوان نوآفرینی ترجمه شده است. نویسنده این کتاب آدام گرنت،  سعی کرده است به ما نشان دهد که انسان هایی که امروز وضع موجود را تغییر دادند. آدم های معمولی هستند. که به دنبال ایده های خود رفته اند تا آنها را از ذهن و کاغذ به عمل تبدیل کنند. آن ها از کرات دیگر به زمین پا نگذاشته اند و همچنین دغدغه ها و مشکلاتی را تجربه کردند. که بسیاری از کسانی که می خواستند ایده های خود را پیاده سازی کنند با آن مواجه بودند. در این کتاب با داستان های متفاوتی روبرو می شویم. داستان های واقعی از کسب و کارهای موفق. این داستان ها  برخلاف آنچه که ما تصور می کنیم.هستند. به علت اینکه  بخشی از داستان های موفقیت در گذشته مطالعه کردیم که معمولا برای مخاطب جذاب بوده است به همین علت، در شبکه های اجتماعی به صورت گسترده پخش شده است.  فکر می کنیم که مدل ذهنی آنها ،با ما متفاوت است. در یکی از این داستان ها به بیل گیتس اشاره می کند که  زمانی تحصیلات خود را در دانشگاه نیمه کاره رها کرد که از کسب وکار خود مطمئن شده بود. با این کار ریسک زندگی خود  را پایین  آورد . در قسمتی دیگری از کتاب به داستان بنیانگذاران وب سایت فروش عینک اشاره می کنند که بنیانگذاران آن، زمانی شغل های  خود را رها کردند که از سودده بودن کسب وکار خود مطمئن شده بودند. ترجمه های مختلفی از این کتاب در ایران وجود دارد که یکی از آنها توسط انتشارات آریانا قلم با طراحی متفاوت منتشر شده است. وقتی این کتاب را ورق می زنید انگار مطالب را در داخل آیپد مطالعه می کنید.


برخی از بهترین خلاصه ها:

متمم


بلاگ مدیرتصویر کتاب :


علی نوربخش