اقتصاد - مدیریت - یادداشت روزانه

نویسندگی در زمینه اقتصاد و مدیریت

نویسندگی در زمینه اقتصاد و مدیریت

اقتصاد - مدیریت - یادداشت روزانه
آخرین مطالب
پربیننده ترین مطالب

۴ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

۲۱:۲۶۲۸
آبان

علی نوربخش
۲۲:۲۶۱۹
آبان

در علم اقتصاد موضوعی به نام چسبندگی مصرف مطرح است. زمانی که  درآمد افراد افزایش می یابد. افراد به راحتی مصرف خود را افزایش می دهند. ولی در هنگام کاهش درآمد، مصرف به راحتی کاهش نمی یابد. به عنوان مثال اگر درآمد30 درصد کاهش یابد. مصرف به این اندازه کاهش نمی یابد.

از این موضوع شرکت های ارائه دهنده خدمات و کالا استفاده می کنند. به این صورت که با کاهش قیمت کالا یا خدمات در مدت محدود، در واقع درآمد افراد افزایش می دهند (با همان مقدار پول می توانند کالا یا خدمات بیشتری خریداری کنند). در این مدت مصرف افزایش می یابد. پس از طی زمان مورد نظر و برگشتن قیمت به قیمت اولیه خود(کاهش درآمد) مصرف به همان نسبت کاهش نمی یابد.
علی نوربخش
۲۳:۱۲۱۵
آبان

در اقتصاد سنتی قیمت براساس نمودار عرضه وتقاضا بررسی میشد. مقدار عرضه و مقدار  تقاضا عوامل تاثیر گذار در قیمت یک کالا بودند و عرضه و تقاضا را مستقل از هم در نظر می گیرند. ولی در اقتصاد رفتاری تمایل خردیدار به پرداخت پول، را ملاک قیمت گذاری در نظر می گیرند. شاید مثال مناسبی که در مورد این موضوع می توان بیان کرد حراج باشد اتفاقی که در یک حراجی می افتد تاثیر رفتار آدم ها در تعیین قیمت می باشد. در یک حراجی وقتی یک کالا را انتخاب می کنید. هر لحظه که قیمت بالاتری داده می شود امکان از دست رفتن کالا بیشتر می شود بنابراین تمایل انسان به خرید و در اختیار گرفتن آن بیشتر می شود.


علی نوربخش
۲۲:۱۰۰۴
آبان

در علم اقتصاد، ضریبی به نام ضریب استهلاک داریم. این ضریب نشان می دهد که سرمایه ما چه قدر تحلیل رفته است. وقتی شما خودرویی، تهیه می کنید. بعد از گذشت مدتی مثلا یکسال فرسوده شده و دیگر ارزش گذشته را ندارد. سرمایه ملی هم به همین شکل است. هر چه قدر ضریب استهلاک در کشوری بالا باشد. از ثروت ملی آن کشور در طول زمان کاسته می شود. معمولا، عمر متوسط ساختمان در کشورهای توسعه یافته 70 سال است. ولی در کشور ما 20 سال، این نشان از استهلاک بالای سرمایه در کشور ماست. که باید از منبعی تامین شود. این امر، باعث از بین رفتن بودجه ملی کشور می شود. بودجه ای که باید صرف پروژه های عمرانی شود. صرف تعمیر و نگهداری آن می شود. لزوم نظارت و انجام کار صحیح، حین ساخت کمک می کند تا در آینده هزینه کمتری انجام دهیم. چیزی که شاید امروز قابل دیدن نباشد.

اخبار را که پیگیری می کردم، بیمارستانی را نشان می داد که عمر چندانی از ساخت آن نگذشته بود ولی به مرحله تعمیرات رسیده بود و چون بیمارستان یک سرویس 24 ساعت است. نمی توان به راحتی ساختمانهای دیگر  آن را تعطیل کرد. در این تصویر نشان می داد که بخش اورژانس در حالی که بیمار در حال استراحت است. تعمیرات انجام می شود و صدای ناهنجار تعمیرات به گوش می رسد.  مخل آسایش بیماران است و همچنین باعث از بین رفتن رفتن استیلیزاسیون که در اثر گرد و غبار اتفاق می افتد. می شود این نمونه بارزی از بی توجهی به امر ساخت است چیزی که امروز پرسود(بی توجهی به مقررات و استاندارها) به نظر می رسد در آینده پر هزینه تر خواهد بود.


علی نوربخش